Cildiniz Baştan Aşağıya Parıldasın

Ünlülerin dermatologu Dr. Cyrille Blum; parlak bir cilde sahip olmak için sadece doğru bakım ürünlerini kullanmanın yeterli olmadığını savunuyor. Ona göre yaşam biçimi ve beslenme tarzının etkisi de oldukça fazla. “Hayat tarzınız vücudunuzda izlerini açıkça gösterir” diyen Dr. Cyrille Blum, “Bu yüzden cilt bakımı kadar hayatınızı bir bütün olarak ele almanız çok önemli. Tutarsız yaşayıp sonuçlarıyla yüzleşmekten kaçamazsınız” diye de ekliyor.

Genellikle hastalarının büyük bir kısmı kozmetik sorunlar nedeniyle onu ziyaret etse de Blum, kolay çözümler üretmektense hastasının hayat tarzıyla ve sağlıklı yaşamıyla yakından ilgilenme konusunda ısrar ediyor. Tabii hızlı sonuçlar yaratan kremler bulunuyor ama sorunun köküne inip neden meydana geldiğini öğrenmek çok daha önemli. Sorunu kökten çözerseniz, kremlerden daha etkili ve fark edebilir bir farklılık olduğunu görebiliyorsunuz.
“Hastalarım benden daha zayıf görünmelerini sağlamamı, onları çatlaklarından kurtarmamı, vücutlarında sıkılaşma meydana gelmesine yardımcı olmamı hatta ciltlerinde kolay bulunamayacak parlaklık sağlamamı istiyorlar. Ancak ben ne yaparsam yapayım, bunlara neden olan yaşam biçimlerini değiştirmedikleri sürece gelişme sağlanamaz” diyen Blum, ameliyat geçirmeden ya da pahalı neştersiz uygulamalara başvurmadan muhteşem bir cilde sahip olmak için üç yöntemi bizlerle paylaşıyor.

1 Dolaşımı hızlandırın

Kan dolaşımın yavaşlaması cildin daha solgun görünmesine ve canlı hücrelerin sırayla ölmesine neden oluyor. Ayrıca bu yavaşlama selülitin, şişliklerin, lekelerin ve su birikimlerinin başlıca sebeplerinden biri. Dar kıyafetler giymenin, az su içmenin, sigaranın ve hareketsizliğin dolaşımı yavaşlandırdığını dile getiren Dr. Cyrille Blum, sert tabanlı ayakkabı giymenizi öneriyor: “Attığınız her adım ayağınıza yapılan baskı kanın yukarı doğru gitmesine neden oluyor. Bazen dolaşım sistemi tembelleşiyor, bu da selülit ile çatakların oluşumunu tetikliyor. Bu yüzden yumuşak tabanlı ayakkabılardan uzak durun.” açıklamasını yapıyor. Ama korkmayın kan dolaşımını hızlandıracak çok pratik yöntemler bulunuyor. Bunların başında ise mümkün olduğunca çok yürümek geliyor. Asansör yerine merdivenleri tercih edebilir. Sıcak duşlardan uzak durmak ve duşunuzun soğuk suyla sonlandırmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca Blum, çok fazla şekerin mikro-sirkülasyonu yavaşlattığım ve cilde ulaşan kanın kalitesini bozduğunu dile getiriyor. Bütün bunlarla birlikte çeşitli yöntemlere başvurabilirsiniz. Mesela karboksiterapi… Cilt yüzeyinin altına enjekte edilen karbon dioksit seansları dolaşımını hızlandırıyor. Özellikle de lenfatik direnaj masajıyla birlikte uygulandığında etkisi iki katma çıkıyor, dolaşım hızlanıyor ve vücudun su toplamasını engelliyor.

2 Cildinizi nemlendirin

Düzenli olarak cildinizi nemlendirmeniz hem vücudunuzun hem de cildinizin çok daha genç görünmesini sağlayacaktır. Ama sadece nemlendirici krem uygulamak yeterli değil. Nemlendirmeyi içeriden de sağlamak gerekiyor. “Çok kuru cilde sahip olan hastalarıma yoğun nemlendiriceler kullanmamalarını söylüyorum. Dışarıdan yoğun nemlendirme sağlamak, cildin kandan yeteri kadar nem alamadığının bir işaretidir” açıklamasını yapan Blum, ekliyor; “Serum cildin ihtiyacı olduğu besinleri aşırı yükleme yapmadan cildin almasını sağlıyor. Cildi aşındırmıyor.” Kötü bir diyet, bulaşık sabunları ve bazı sular cildin daha da kurumasına hatta alerjik olmasına neden olabiliyor; çünkü suların içerisindeki kalsiyum ve ağır metaller vücut şampuanlarıyla bir araya geldiğinde cildin tahriş olmasına neden oluyor. Bu yüzden kuru cilde sahipseniz vücudunuza sabunu ya da şampuanı kuruyken uygulamayı denemelisiniz.

3 Güneşten korunun

Blumun cilt koruma programının en önemli maddelerinden biri hafif bir krem ile cildi UVA ile UVB ışınlarından korumak. Ancak güneş ışınları cilde çoktan zarar vermiş, ciltte lekeler meydana gelmiş ise ünlü doktor lazer ile kimyasal peeling yaparak cildin yenilenmesi gerektiğini belirtiyor. Dermabrazyon ve A vitamini tedavileri ciltte meydana gelen hasarın tamir olmasına yardımcı oluyor. Aşırı güneşlenme ya da sıcak havadan dolayı meydana gelen mantarların tedavisi ise biraz daha zor. Özel reçeteyle satılan medikal ilaçlar ile içerisinde selenyum sulfıt yer alan kepeğe karşı etkili şampuanları deneyebilirsiniz; ama öncelikle bir uzmana başvurmanız çok önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir