Pangasius pangasius – Köpekbalığı – Pangasus

pangasus

Latince Adı: Pangasius pangasius
Habitatı ve Anavatanı: Hindistanın geniş nehirleri ve çevresi.
Beslenme Biçimi: Etçil
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı zor olmakla beraber dişilerin karın yüzgeçleri daha geniş olur.
Yüzme Seviyesi: Orta

Üreme: Akvaryumda üremesi çok zordur, düz yumurta dökerler.
Sıcaklık: 22-28 C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 1 metreyi geçebilir.

En Az Akvaryum Hacmi: 2000 lt

Genel Yorum: 10 yıl kadar yaşarlar. Köpek balıklarınıa benzerlikleriyle dikkatleri üstüne toplayan Pengasus ilk bakışta göründüğü gibi saldırgan değil aksine kendi haline barışçıl bir balıktır. Görme yetileri azdır, sudaki titreşimleri algılama yeteneği daha ön plandadır. Fazlasıyla tedirgin olması özelliklerinden biridir, çok hızlı ve kontrolsüz yüzerler, korktukları akvaryumdan dışarı atlayabilecek hızlarda yüzerler, camlara, ısıtcıya çarpabilirler. Saklanmaları için Mango köklerinden veya kayalardan oluşan mağara ve kovuklara ihtiyaç duyarlar. Akvaryumunuzu ışıklandırdığınızda kısa bir stres yaşayabilirler. Yemlenme konusunda dip yemine ihtiyaç duyabilirler. Bulundukları akvaryumda biyolojik ortam oturmamışsa yiyebiliecekleri yosun olmadığı için beslenme düzeninin granül yemlerle desteklenmesi önerilir. Geniş akvaryumlarda boyları 1 metreyi bulabilir, doğal olarak yaşadıkları bölgede yerli halkın besin kaynağıdır. Üremeleri çok zordur, yumurtlamaları için karanlık bir ortam, bol akıntı ve kovuklar isterler. Yumurtlama işlemi bittikten sonra yumurtalar mutlaka ayrı akvaryuma alınmalıdır.

——————————————————————
Daha Fazla Bilgi …
Bilimsel sınıflandırma

Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Actinopterygii
(Işınsal yüzgeçliler)
Takım: Siluriformes
Familya: Pangasiidae
Cins: Pangasius
Tür: P. pangasius

Binominal adı:Pangasius pangasius
Hamilton, 1822Pangasius pangasius veya Pangaş (Pangasius pangasius) Pangasiidae familyasına ait Bengal koyu civarında yaşayan bir yayın balığı türü. Akvaryum balığı olarak ün kazanmıştır.

10 yıl kadar yaşarlar ve barışçıl bir balıktır. Görme yetileri azdır, sudaki titreşimleri algılama yeteneği daha ön plandadır. Saklanmaları için Mango köklerinden veya kayalardan oluşan mağara ve kovuklara ihtiyaç duyarlar. Boyları 1,5 metreyi geçebilir, doğal olarak yaşadıkları bölgede yerli halkın besin kaynağıdır.

Üremeleri çok zordur, yumurtlamaları için karanlık bir ortam, bol akıntı ve kovuklar isterler. Yumurtlama işlemi bittikten sonra yumurtalar mutlaka ayrı akvaryuma alınmalıdır. Besin konusunda eti tercih ederler ama tabiiki bütün balıklar gibi yosun da yerler. Eti lezzetli olduğu söylenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir