Iodotropheus sprengerae – Paslı Cichlid + Video – Malawi Cichlid

*Habitatı : Malawi gölünün tortulu ve kayalık bölgelerinde yaşarlar. Su sertliği alkalidir. Bu balığın besleneceği akvaryumlarda ph’ ı düşürecek herhangi bir malzeme kullanılmamalıdır. Kum olarak midye kırığı veya mercan kırığı tercih edilmelidir.

*Beslenme : Omnivor beslenme türüne sahiptir. Hem otçul hemde etçil beslenebilir. Daha çok hayvansal yem ağırlıklı beslenmelidir. Canlı yem tavsiye edilmektedir. Etçil ağırlıklı beslenmenin yanında bitkisel beslenme unutulmamalıdır. Haftada 2 – 3 gün bitkisel beslenmesi gereklidir. Çok fazla hayvansal yem ağırlıklı beslemek balığın bloat olmasına sebebiyet verir.

*Davranış Biçimi : Genel olarak orta derecede agresiftir. Kendi türlerine karşı sakindir. Diğer türlere karşı orta derecede agresif bir balıktır ve kavgacıdır. Üreme dönemlerinde ise her balıkta olduğu gibi agresiftir. Fazla kalabalık olmayan karma akvaryumlarda beslenebilir.

*Sıcaklık : 23 – 28 derece arasında olmalıdır. (73 – 82 Fahrenayt olmalıdır)

*Akvaryum : Bol kayalık alanların ve mağaraların olduğu bir akvaryum tercih edilmelidir.

*Su Kimyası : Sert ve alkaline suları severler;

+Ph : 7.6 – 8.6 arasında olmalıdır.

+GH : 7 – 12 arası idealdir. ( GH : Genel Sertlik. Su içinde çözünmüş magnezyum(Mg) ve kalsiyum (Ca++) iyonlarının konsantrasyonlarına denir.)

+KH : 10 – 12 arası idealdir. En az 5 – 6 arasında olmalıdır. ( KH : Karbonat sertliğidir. Sudaki bikarbonat (HCO3) iyonlarının sudaki konsantrasyonunun bir ölçüsüdür. Karbonat sertliği akvaryum balıkları için tehlikeli olan ani ph değişikliklerine karşı tampon görevi yapar.)

*Cinsiyet Ayrımı : Dişi ile erkeğin renkleri hemen hemen aynıdır. Az da olsa dişinin rengi erkeğin renginden açıktır. Erkeklerin anal ve sırt yüzgeçleri dişininkilerine oranla daha uzun ve sivridir ayrıca erkeklerin anal yüzgecinde bulunan yumurta beneklerinin sayısı fazladır. Dişinin yumurta benekleri ise erkeğe oranla daha az veya hiç yoktur. Daha kesin bir cinsiyet ayrımı için anüs vent açıklığının kontrol edilmesi gerekir.

*Boy : 7 – 12 cm arasıdır.

*Üreme : Dişiler ağızda kuluçka yapar. Üreme olgunluğuna erişmiş bir balık 5 ile 60 arası yumurta dökebilir.

*En az akvaryum hacmi : İyi oluşturulmuş bir koloninin en az 150 – 200 litrelik bir akvaryumda bakılması gerekir.

Idotropheus Sprengerae malawi gölünün en güzel mbuna’larından biridir. Latince adı Idotropheus Sprengerae olmasına rağmen ülkemizde “paslı cichlid” veya “kırmızı prenses” olarak bilinir. Rengi pas rengini andırdığı için paslı cichlid denmiştir. Renkleri çok güzel olan bu balıkların davranışları orta derecede agresiftir. Paslı cichlid piyasada çok fazla bulunmamaktadır ve hobiciler tarafından fazla tercih edilmemektedir. Meraklı ve saldırgan olan bu balık bir o kadar da çevik ve hızlıdır. Kendi türlerine karşı agresif olmayan paslı ciklet başka türlere karşı oldukça kavgacıdır. Akvaryumlara renk katan bir cichlid türüdür. Seyretmesi ve beslemeside oldukça güzel ve keyif vericidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir