Aequidens pulcher – Blue Acara

Aequidens pulcher – Blue Acara

Latince Adı: Aequidens pulcher

Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika, Panama, Venezüella, Kolombiya.

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Kendi eşi dışındaki balıklara karşı agresif

Yüzme Seviyesi: Dip

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler nisbeten dişilere göre daha büyüktür. Kesin cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Erkeklerin daha ihtişamlı üzt ve alt yüzgeçleri ayırt edici olabilir.

Üreme: Üremesi zor değildir. Taşın üzerine düz yumurta dökerler, yavrularını dişi-erkek beraber korurular. Normal şartlarda iki haftada bir ürerler, mükkemmel ebeveynlerdir. Tek eşlidir, eş tutunca agresifleşir ve bölgesine başka balıkları sokmazlar.

Sıcaklık: 22 – 27°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 20cm

En Az Akvaryum Hacmi: 250 lt

Su Sertliği: 5 – 15 °d

pH: 6.5 – 7.5

Zorluk Seviyesi: 1

Genel Yorum: Türkiye’de pek rastlanmayan bir türdür. Green Terror ile karıştırılmamalıdır. Dişisi daha küçük ve soluk renklidir. Tankta saklanma yerleri; kayalar ve mango kökünden oluştrulabilir. Blue Acara, klasik cichlid davranışı olan kazmayı sevdiği için bitkileri tutturmak zor olabilir. Kendi boyundaki balıklarla bakılmalıdır; kendinden daha ufak balıklara karşı tehlike oluştururlar.
Bilgilerin Açıklaması
Davranış Biçimi: Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.
Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.
En Fazla Büyüdüğü Boy: Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken, bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.
En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna, hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.
Zorluk Seviyesi: 1 en kolay, yeni başlayanlar için uygundan. 5 en zor, sadece uzman akvarisltere uzanan balığın akvaryum şartlarında beslenmesini zorluğu ile ilgili bilgi.

Comments

  1. Hello there! This blog post couldn’t be written much
    better! Looking through this post reminds me
    of my previous roommate! He continually kept preaching about this.

    I will send this information to him. Fairly certain he will have a great read.
    Many thanks for sharing!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir