Ucuz Dizüstü Bilgisayarlar Oyunu Bozdu

Ucuz Dizüstü Bilgisayarlar Oyunu Bozdu

HP, Acer, Lenovo, Asus, Dell gibi hemen her büyük ölçekli bilgisayar üreticisinin en az bir modelle yarıştığı netbook pazarı şu an dünyanın hemen her bölgesinde en çok tercih edilen bilgisayar grubunu oluşturuyor. Uygun fiyatları ve kolay taşınabilir olmaları, düşük performanslı yapılarını unutturmaya yetiyor. Ancak bu ucuz seriler üreticilerin gelirlerinde azalmaya da yol açıyor.

Ülkemiz için geçerli olmasa da bu serinin büyük bir bölümü ücretsiz Linux tabanlı işletim sistemleriyle satıldığından Microsoft’un Windows tabanlı gelirlerinde de düşüş yaratıyor. Microsoft’un son açıkladığı rakamlara göre firmanın 30 Haziran’da sona eren 4. çeyreğindeki Windows işletim sistemi cirosu bir önceki seneye oranla yüzde 29 azalarak 3,1 milyar dolarda kaldı. Karlılıktaki düşüşse yüzde 33 olarak gerçekleşerek 2,17 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Microsoft’un finanstan sorumlu İcra Kurulu Üyesi Chris Liddell, bu durumu geleneksel taşınabilir bilgisayarların netbooklara olan ilgi yüzünden yüzde 18 oranında düşmesi ve kurumların ekonomik kriz ve Vista uyumsuzluk endişeleri yüzünden bilgisayar yenilemelerini neredeyse durdurmasına bağladı. Bu tespiti doğrulayan ayrıntıysa firmanın kurumsal yazılım ve çözümlerdeki gelirlerinin yüzde 13 gerilemiş olması.

Öte yandan mevcut netbook modellerinin satışının beklenenden iyi gitmesinden yola çıkan Asus ve Acer, 2009 bitimine kadar yeni model piyasaya sürmeyeceklerini açıkladı. Bu pazarın iki büyük oyuncusunun kararının diğer markalarca da takip edilebileceği konuşuluyor. Bu cihazlar için işlemci üreten Intel ise Atom N450 tabanlı platformun çıkış tarihini erteleme kararı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir