Bot Ağları Nedir? Nasıl Çalışır?

Bot Ağları Nedir? Nasıl Çalışır?

Bot ağları geleneksel olarak farklı makinelerin tek bir vucut olarak çalışmalarına ve bilgisayar sahibinin buna engel olması – olamaması gibi durumların ortaya çıkmasına ve bu kompleks yapıya verilen isim bot ağı dır.

Bot ağının hakim olduğu bilgisayarlarda olağan işler olmaz fakat aksilikleroluşur. Mesela yoğun olarak kullanılan bilgisayarlarda, özellikle de interneti kullanmış iseniz bilgisayarınız kapatmak istediğinizde yakapanmaz yada 15 dk civarında kapanır. Bunun sebebi bilgisayarınızda yeralan bot ağı yazılımcıkların kurduğu algoritmayla korunun (şifrelenmiş) bağlantılar kurduğu için bunları kapatması ve son haliylekayededilmesi, bilgisayarınızdan ağa yollanan paketlerin adreslerinison kapanmadan önce güncelleyeceklerdir. Bu da makinenizin yavaş veeziyetli kapanmasını sağlar.

Bu tür makinelerin islah edilmesi, diğer bir değişle temizlenmesiimkansızdır. Çünkü sabit diskinde yer alan kalıp dosya bölgesinekendisini gizlediği için dosya olarak bulunamaz. Fakat sezgisel korumaözelliği olan güvenlik yazılımı sadece bu yazılımların iletişiminiyavaşlatmaktadır. Bu yüzden format kesin çözümdür.

Kullanıcılar için yer alan bir çok alternatif işlerin sonucu, bu her şeyolabilir. Müzik siteleri, fan klüpleri, tıkla izle siteleri, illegaldosya download siteleri, istenmeyen siteler gibi bir çok içeriğe sahipsiteden bu tür bot ağları için dosyalar bilgisayar maalesef resim veyemedia içerikli dosyalarla basitçe gelebilmektedir.

Kullanıcıların tecrübe değerlerine göre değişkenlik gösteren tesbit edebilme durumu farklılıklarda gösterebilir. Eğer ki gerekli yapılandırma hazır değilise (güvenlik sistemi) muhakkak bir gün bu tür ağlara yakalanmaşansınız çok yüksektir. Özellikle google aramalarında yer alan bir çoklink ya sahte yada ucunda ne olduğu belli olmayan dosyalarlailişkilendirilmiştir. Bu yüzden önleminizi almanız gekir.

Alıntıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir