Taşeli Platosu Hakkında

Taşeli Platosu Hakkında

Güney Anadolu`da Orta Toroslarda yer alır. Batıda Akseki, doğuda ise Mut-Silifke hattı ile sınırlanır. Göksu havzası ile Orta Anadolu yüzünü ayıran sıradağlar, yani Toroslara giren son devamlı ve düzgün kıvrılma sıradağları kuzeydeki sınırı oluştururlar.

Coğrafi Özellikler
  • Konum

Platonun güneye bakan yamaçları hemen hemen 1000 metreye varan uçurumlar ile sahile inerler. Buna karşılık, kuzey hattı Göksu Nehri hizalarında daha yumuşak bir inişle Orta Anadolu Bölgesine bağlanır. Platonun üstü coğrafi tanımına uygun bir şekilde 1200-1800 metre yükseklikte bir düzlüktür.

  • Bitki Örtüsü

Platoda bitki örtüsü köknar, sedir, ardıç gibi iğne yapraklı, dışbudak, şimşir, meşe gibi geniş yapraklı ağaçlarla kaplıdır. Platodan güneye deniz kıyısına doğru inildikçe arazi önce karaçam, servi, sonra kızılçam gibi iğne yapraklı ağaçlar olmak üzere defne, zeytin, keçiboynuzu, pırnal meşesi vb. maki ve diğer tür tür fundalarla kaplıdır.

  • Nüfus

Bu bölgede coğrafi özellikler nedeniyle nüfus seyrektir.

  • Ekonomik Yaşam

Bölge halkı, yörenin arazi yapısının ve bitkisi örtüsünün elverişli olması nedeniyle yörede tarım, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir