Pırasalı Çin Böreği Tarifi

Malzeme Listesi
1 Adet Soğan
Yarım Kahve Fincanı Zeytinyağı
3 Adet Yufka
3 Adet Pırasa
1 Tutam Maydanoz
1 Çorba Kaşığı Toz Kırmızı Biber
Karabiber
Tuz

Üzeri İçin:
Su
Galeta Unu


Hazırlanışı:
Soğanı küp küp doğruyoruz. Pırasayı da iyice yıkayıp, ince ince doğruyoruz. Maydanozu ince kıyıyoruz. Geniş bir tavaya zeytinyağını döküyoruz.

Üzerine doğradığımız soğanı alıyoruz. Tahta kaşıkla karıştırarak kavuruyoruz. Soğanlar pembeleştikten sonra üzerine doğradığımız pırasaları alıyoruz. Karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz. Pırasalar da kavrulduktan sonra üzerine toz kırmızı biberi, karabiberi ve tuzu serpiyoruz.

Karıştırıyoruz. Ocağın altını kapatıyoruz. Soğumaya bırakıyoruz. İç harcın ilk sıcaklığı çıktıktan sonra üzerine ince kıydığımız maydanozları ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz. 1 adet yufkayı tezgaha seriyoruz. 6 eşit üçgen parçaya kesiyoruz.

Üçgenlerin geniş olan kısmına hazırladığımız iç harçtan yerleştiriyoruz. Börekleri rulo şeklinde sarıyoruz. Tüm yufkalar bitene kadar aynı işlemi tekrar ediyoruz. Daha sonra bir kaseye su dolduruyoruz. Ayrı bir düz tabağa da galeta ununu boşaltıyoruz. Börekleri ilk önce suya batırıp, çıkartıyoruz.

Ardından galetan ununa bulayıp yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında böreklerin üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.

Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir