Oyun Görüntülerini Video Şeklinde Kaydedin

Oyun Görüntülerini Video Şeklinde Kaydedin

Bu konuyu açmamın sebebi aslında kendi ihtiyacım olan bir oyundan görüntü almak istememle başladı çok sevdigim crysis oyununun benim bilgisayarda nasıl çalıştıgını arkadaşlarıma göstermek istemiştim acaba dedim hangi yazılım bu işi başarıyla yapabilir derken bu programı buldum

 1. Öncelikle En altta verdigim linkten tıklayıp indirin. Programı kaydetmek istediğiniz yeri seçin ve programı bilgisayarınıza indirin.
 2. İnen programa (camstudio 2.0) çift tıklayarak kurulumu başlatın. Karşımıza çıkan pencerede en altta bulunan tik işaretini tıklayın ve ardından Next tuşuna basın.


3. Şimdi programı nereye kurmak istediğimizi soruyor. Herhangi bir şeyi değiştirmeyin sadece Start tuşuna basın. Program kurulacak ve ardından kurulduğuna dair bir mesaj verecektir. Ok yazılı tuşa basın. Yine bir şeyler söylüyor yine Ok yazılı tuşa basın.
4. Artık program kuruldu karşımıza bir klasör açmış olabilir. Bu, programın klasörü bunu kapatabiliriz çünkü masaüstüne bir kısayol oluşturmuş olması gerekiyor. Oradan CamStudio yazılı mavi icona tıklayarak programı çalıştırın.
5. Şimdi karşımıza küçük şirin bir ekran gelmiş olması gerekiyor. Normal şartlarda kırmızı renkli kayıt tuşuna basarak hemen kaydetmeye başlayabiliriz. Ama öncesinde bir iki ayardan bahsetmek istiyorum. Kırmızı yuvarlak olan tuş kayıt tuşu, iki çizgi yan yana olan beklet (pause) tuşu, ve kare şeklinde olan da durdur tuşu.
6. Üst menüden Region (Alan) yazılı olan sekmeye tıkladığımızda karşımıza üç seçenek çıkıyor. Bunlardan birincisi Region. Bu seçeneği seçili olduğunda, kırmızı kayıt tuşuna basarsak ekranda nereyi kaydetmek istediğimizi bir diktörtgen çizerek belirliyoruz. Böylece sadece istediğimiz yeri kaydediyoruz. Bir sonraki seçenek olan Fixed Region seçeneği ise kaydeceğimiz alanın boyutlarını daha önceden belirlememize yarıyor. Birinciyle hemen hemen aynı. 3. seçenk ise Full Screen (Tam Ekran) seçeneği. Bunu seçtiğimizde ekranda gördüğümüz her şeyi, yani tüm ekranı kaydediyoruz. Çoğu zaman bunu seçiyoruz böylece bizim gördüğümüz her şeyi videoyu izleyen de görmüş oluyor. Kaydetme alanı için ayarlar bu kadar.
7. Üst menüden Options’a tıkladığımızda değişik ayar seçenekleri karşımıza çıkıyor. Bunlardan işimize yarayacaklara değineceğim.

 • Do not record audio (sesi kaydetme) seçeneği seçili olduğu zaman sadece görüntüyü kaydeder. Ses kaydetmez.
 • Record audio from microfon (Mikrofondan ses kaydet) seçeneği seçili olduğu zaman mikrofonda konuştuğumuz sesi kaydeder
 • Record audio from speakers (Hoparlörlerden gelen sesi kaydet) seçeneği seçili olduğu zaman siz bilgisayardan hangi seslerin çıktığını duyuyorsanız o sesleri kaydeder. Yani winamp açık ve bir müzik çalıyorsa o müzik de video kaydınıza girer.
 • Enable Autopan özelliğini seçtiğimizde Region bölümünde eğer tam ekranı seçmemiş isek seçtiğimiz küçük alan biz fareyi nereye ***ürürsek oraya gelecek böylece aktif olan yer videoya kaydedilmiş olacak. Bunu anlamanın en iyi yolu deneyip görmek. Bir tikli iken bir de tiksiz iken deneyin ne demek istediğimi anlayacaksınız.
 1. Artık gerekli ayarları yaptığımıza göre kayda başlayabiliriz. Şimdi kırmızı kayıt tuşuna basın ve ekranda pencereleri açıp kapayın bir şeyler yapın :) Ardından mavi durdur tuşuna basın. Karşımıza dosyayı nereye kaydetmek istediğimizi soran bir ekran çıkacak. Kaydedilecek yeri (yukarıdan konumdan seçebilirsiniz) ve dosya ismini seçtikten sonra kaydet tuşuna basın.
 2. Artık ekran görüntüsü video olarak kaydedildi. Şimdi karşımıza CamStudio’nun oynatıcısı çıkmış olabilir. Onu kapatabilirsiniz. Az önce dosyayı kaydetmek için seçtiğiniz yere gidin ve kaydettiğiniz filmi çalıştırın. Nasıl görüntü net mi :D
  NOT: CamStudio programını kullanırken açtığınız video görüntüleri siyah çıkabilir. Bu normaldir. Yazıda bahsettiğim farklı kanalları kullanma mevzusuyla ilintili. Bunun bu programı kullanarak bir çözümü yok.

TIKLA İNDİR

Comments

 1. aga cok saolda dediyin gibi winapta fln kaydettiyim görüntiyü izlemek iştediyimde siyah bişey cıkıyor ve görüntü gelmiyom bana yarımcı olursan sevinirim (yani nasıl düzelte bilirim)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir