İnternetten Müzik İndirenlerin IP’leri belirlendi!

İnternetten Müzik İndirenlerin IP’leri belirlendi!

Netten müzik indirenler ortaya çıkıyor! Beklenen oldu; netten müzik indiren 100 bin kullanıcının IP’si ele geçirildi. Peki ya sonrası.

İngiltere’de müzik endüstrisinin haklarını korumakla görevli olan British Recorded Music Industry ya da kısa adıyla BPI’nın elinde tam 100 bin kişinin IP adresi var. Bunların hepsi internet üzerinden yasa dışı yöntemlerle şarkı indiren İngiliz kullanıcılar. Üstelik BPI bu IP adreslerine ta Şubat ayından beri sahip. Fakat bu 100 bin kişiden biri bile bu konuyla ilgili hiçbir işlem görmedi.

İşte BPI’nin son dönem en büyük sıkıntısı bu. Onlara göre onlar ellerinden geleni yaptılar ve savunucusu oldukları sektöre zarar verdiklerini söyledikleri tam 100 bin kişiyi tespit ettiler. Ardından da bu kişileri IP adreslerini internet servis sağlayıcılarına (İSS) dağıttılar. İSS’ları ise bu konuda herhangi bir işlem yapmıyorlar. Bunun sebebi ise yapılan hesaplara göre korsanlara karşı başlatılacak bir savaşın İSS’larına bir yılda tam 365 milyon Sterlin, yani yaklaşık 867 milyon TL. Diğer yandan BPI yasa dışı müzik paylaşımının müzik endüstrisine bir yılda 200 milyon sterlin zarar verdiğini açıklamıştı. Bu hesaba göre İSS’ların zararı müzik endüstrisinin neredeyse 2 katı olacak. BPI bu konuda artık devletin ciddi yaptırımlarda bulunmasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir