Gymnocorymbus ternetzi – Siyah Tetra

Latince Adı: Gymnocorymbus ternetzi
Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika, Amazon Nehri. Negro nehri, Arjantin nehri.
Beslenme Biçimi: Etçil
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzey
Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı kolay değildir. Üreme düşünülüyorsa grup halinde alınmalıdır. Dişiler daha iri, daha uzun yüzgeçleri vardır. Erkeklrin renkleri daha koyudur. Alttaki resimde; üstteki balık erkek, alttaki dişidir.

Üreme: Yumurta saçarak. Kolaydır. Sıcaklık 28-30°C yapılır. Dibe ağ gerilerek yumurtaların yenmesi engellenebilir. Üremeden sonra erişkin balıklar mutlaka başka bir akvaryuma alınmalıdır. Yavrular 24 saat içinde yumurtadan çıkar. Yavruların gelişiminde artemia ve kaliteli toz yemler kullanılabilir. Üremeden sonra erişkin balıklar akvaryumdan ayrılmalıdır.
Sıcaklık: 23 – 28°C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 6 cm
En Az Akvaryum Hacmi: 75lt

Genel Yorum: Tüm tetra grubunda olduğu gibi en az altılı gruplar halinde bakılmalıdır. Sürü şeklinde beslendiklerinde ortama çok rahat alışabilen balıklardır. Uygun su şartları sağlandığı zaman dayanıklı balıklardır. Bitkili akvaryumlarda bakılabilirler. Bitkilerin yanında mango köklerinden ve kayalardan saklanma yerleri oluşturulmalıdır. Bitkilerin seviyesi, bu türün yüzmeyi sevdiği orta seviyeye kadar gelmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir