Balantiocheilos melanopterus – Kristal Köpekbalığı

Latince Adı: Balantiocheilos melanopterus
Habitatı ve Anavatanı: Güney Doğu Asya
Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
Yüzme Seviyesi: Orta
Cinsiyet Ayrımı: Dişiler daha koyu renkli olurlar.
Üreme: Yumurta dökerler.

Sıcaklık: 22 – 26 C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm
En Az Akvaryum Hacmi: 300 lt

Genel Yorum: 5 ile 10 yıl arasında bir ömürleri vardır. Cyprinidae familyasının ortak özelliklerini taşır, sadece tropik akvaryumlarda biraz daha sakin olarak bilinir. Büyüdüğünde ise saldırganlık artabilir, özellikle kendi türü için bölge kavgaları artıp bu kavgalar yaralanmalara yol açabilir. Beslenme seçimleri yosun,alg gibi bitkisel besinler haricinde küçük canlılardır. Üreme şekilleri diğer Cyprinidae’lere çok benzerlik gösterir. Nispeten ılık sularda doğal hareketlerini sergilerler. Gösterdikleri sosyal hareketlerle akvaryumda ilgiyi üzerlerine çekmeyi başarırlar.

—————————————————–
Daha fazla bilgi …

Binominal adı:Balantiocheilos melanopterus
Bleeker, 1851Kristal köpek balığı (Balantiocheilos melanopterus), diğer bilenen adlarıyla gümüş köpek balığı, renkli köpek balığı gibi adları vardır.

Şekil olarak torpido ya benzer. Özel bir türdür, köpek balığına çok benzer. Genellikle Güney Doğu Asya, Borneo, Sumatra, Tayland ve Malezya Yarımadasında bulunur. Su içindeki diğer balıklara kolay uyum sağlarlar. Dipte ve orta bölgede yüzerler. Etçil ve otçul olarak beslenebilirler. En az 2 tane bakılması strese girmesini önleyebilir. 35 cm e kadar gelişebilir. Tropikal akvaryumlar için idealdir. Köpekbalığı diye anılmasına karşın çok ürkektir.yemlenirken dahi ani haraketlerden kaçınılması gerekir. Akvaryum dışına atlayabilir. Bunun için kapağı kapalı tutmak önlem sayılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir