Türk Kahvesi’nin Yararları ve Zararları

turk-kahvesi1Türk Kahvesi adından da çağrışım yaptığı üzere Türk geleneklerinde yeri olan bir içecek. Esasında ana vatanı Güney Amerika olan ve milyonlarca fanatiği olan bu içeceğin bir Türk geleneğine işlemesi Türklerin kahveyi ne derece iyi hazırladığının bir göstergesidir. Türk fanatiklerin haricinde de Türk Kahvesi’nin fanatiği olan yabancılar da yok değil. Hal böyleyken namı yurt dışına kadar uzanan Türk Kahvesi’nin yani işin özü kahve çekirdeğinin fayda ve zararlarına da eğilmek gerekiyor.

Kahvenin kullanım alanları
Sabah kalktığınızda ya da gece uyumamanız gerektiğinde hemen aklımıza kahve içmek gelir. Peki, kahve neden uykuyu kaçırır hiç merak ettiniz mi? Bu sorunun cevabı ise kafein. Kahve içerisinde bol miktarda kafein içerir ve bu da uykunuzun kaçmasına yardımcı olur. Aynı şekilde aynı miktarda kafein elmada da bulunur. Yani sabah elma yerseniz uykunuz açılacaktır. Uyku kaçırmanın yanı sıra kahveyi pasta, şekerleme ve içecek şeklinde de bolca tüketiriz.

Türk Kahvesi’nin Yararları Nelerdir?

  • Cilt sağlığı konusunda farklı antioksidanlar bulunduğu için denge konusunda oldukça etkili.
  • Safra taşı dengesi ve azalması.
  • Siroz ve karaciğerde oluşan diğer hastalıkların önüne geçilmesi.

Bunun gibi artıları ve eksileri bulunan kahvenin en sağlıklı hali, günde 2 bardak olarak sunuluyor. Fazlaya kaçılmadığı sürece, oldukça sağlıklı yanlarından faydalanabilirsiniz.

Türk Kahvesi’nin Zararları Nelerdir?

  • Yüksek tansiyon tetikleyici etki
  • Kalp ritmini tetikleyici sıkıntılar
  • Mide sıkıntılarında önemli bir rol oynayan kahve, günde iki fincanı geçildiği taktirde ülseri ve mide ağrılarını tetikleyebiliyor. Buna bağlı olarak midesinden rahatsız olan insanların günde iki fincanı geçmemeleri öneriliyor.
  • Şeker hastaları için büyük bir olumsuzluk oluşturan kahve, yemek ile birlikte tüketildiğinde şeker dengelerini karıştırabiliyor.
  • Günde 3 fincandan fazla kahve tüketen kadınlarda doğurganlığın azaldığı bilinmektedir. Bu yüzden bu konuda özellikle kadınların daha dikkatli olması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir