WordPress yazı kısa ismi nedir

Her seferinde yazı yazarken gözüme ilişen altta öylece duran sürekli acaba bu nedir dedigim ”Yazı Kısa İsmi” ni bugün arastırayım dedim buldugum bu sayfada bana oldukça faydası oldu teşekkür ederim saygılar :) efendim buyrun içerik şöyle

Yazı Kısa İsmi, veya slug, veya yazı boyunca bahsedeceğim kısaltma olan YKİ nedir, onunla başlayalım. YKİ, yazdığınız yazının adresinde göreceğimiz, yazının adresini diğer adreslerden ayıran şeydir. Tam olarak anlatamadım, örnek vereyim: WordPress yazı kısa ismi nedir diye bir yazı yazsam ve direkt olarak yayınlasam, YKİ‘si worpress-yazi-kisa-ismi-nedir olur, adresi ise http://www.aslanakvaryum.com/yazi-kisa-ismi.html/ olur.

Peki bu otomasyon kaldırılamaz mı? Elbette kaldırılabilir, zaten yazının amacı da bu otomasyonu YKİ‘leri elle girmek üzerine. Yazı yazma sayfasında, sağ altlarda şöyle bir alan görebilirsiniz:

Yazı Kısa İsmi

Bu bölüme -sadece latin alfabesindeki harflerden, sayılardan ve tirelerden ( – ) olmak üzere- istediğiniz şeyi yazabilirsiniz. Örneğin bu yazının YKİ‘sine bakın: slug-nedir. Bu şekilde adresleri küçültebilirsiniz.

Peki bunun yararları nelerdir?

  1. Daha kısa adresler daha kolay okunur. Bahsettiğin okuyanlar arama motorlarının robotları; kısa ve anlaşılır adresler daha yüksek sıralarda yer alır.
  2. İyi bir yazı yazdığınıza inanıyorsanız ve yazınızın başlığında iyi bir açıklama girmediyseniz (bu yazının başlığı mesela), YKİ olarak daha iyi şeyler girip arama motorlarının dikkatini çekebilirsiniz. Mesela bu yazının YKİ‘si yazi-kisa-ismi-olusturma-ve-seo-yonundeki-yararlari olsaydı muhtemelen arama motorları bu yazıyı pek dikkate almazlardı. Ama slug-nedir olunca -iddia ediyorum- slug hakkında bilgi almaya çalışan Google kullanıcıları slug yazıp Türkçe sayfalarda aratırsa birinci sayfada beni görecekler. Google‘a oynamak her zaman kötü niyetlilik değildir, bu örnekte ben insanlara YKİ‘nin ne olduğunu açıklayabilmek için bu tarz bir yol seçiyorum.
    (Bu olay kötü niyetli kişilerin elinde ölümcül bir silaha dönüşebilir tabii

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir