Pardus 2009 Kurulumu ve İSO Dosyası – Resimli Anlatım

Pardus 2009 Kurulumu ve İSO Dosyası – Resimli Anlatım

Bilgisayarınızın CD’den başlatılabilecek şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bunu BIOS ayarlarınızda başlangıç sıralamasında CDROM sürücüsünü sabit diskinizden önceki bir sıraya koyarak yapabilirsiniz. (Detaylı bilgiyi bilgisayarınızın/anakartınızın kullanım kılavuzlarında bulabilirsiniz.)

1 – Kurulum Başlangıcı

Pardus önyükleyicisi ile kurulum için donanımınıza en uygun seçeneği seçebilir, hafıza testi yapabilir ya da sabit diskinizde bulunan bir yükleyiciyi çağırabilirsiniz.

Kurulum Başlangıcı

2 – Lisans Ekranı

Pardus’u kullanmak için Genel Kamu Lisansı’nı onaylamalısınız. Lisans metnini bu pencerede okuyabilirsiniz.

Lisans Ekranı

3 – Bütünlük Kontrolü

Bu aşamada CD’den sisteminize yüklenecek olan dosyaların bütünlüğünü, yani CD’nin doğru basılıp basılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bütünlük Kontrolü

4 – Klavye Ayarları

Bu adımda bilgisayarınızın klavye haritasını seçip anında deneyerek doğru çalışıp çalışmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Klavye Ayarları

5 – Saat ve Tarih Ayarları

Bu ekranda tarihi, saati ve bulunduğunuz yeri düzenleyebilirsiniz. Yaptığınız ayarlar donanım saatinizin ayarlarını da güncelleyecektir.

Saat ve Tarih Ayarları

6 – Kullanıcı Oluşturma

Sisteme bir kullanıcı eklemek için ekranın üst kısmında bulunan ilgili kısımları doldurun ve “Kullanıcı Ekle” düğmesine basarak sisteme kullanıcınızı ekleyin. Eğer eklediğiniz kullanıcıya yönetici haklarını vermek istiyorsanız, kullanıcıyı eklemeden önce ilgili kutucuğu tıklayarak kutuya onay işareti koymayı unutmayın.

Kullanıcı Oluşturma

7 – Parola ve Bilgisayar Adı Belirleme

Burada, sisteminizin yetkili kullanıcısının parolasını ve bilgisayarınızın ağ üzerinde görüneceği ismi belirleyebilirsiniz. Bu parolayı oluştururken unutmayacağınız ama kolaylıkla tahmin edilemeyecek bir parola seçmeye özen gösterin.

Parola ve Bilgisayar Adı Belirleme

8 – Disk Bölümlendirme

Bu ekran disk bölümlendirme ekranıdır. Yapacağınız ayarlar diskinizin üzerinde yer alan verileri silebileceğinden yaptığınız ayarların doğruluğundan ve mevcut diskinizde yer alan bilgilerin mutlaka bir yedeğini aldığınızdan emin olun.

Disk Bölümlendirme

9 – Bölüm Oluşturma

Zorunlu disk bölümü olarak Pardus sistem dosyalarının konacağı bir bölüm yaratmalısınız. İsteğe bağlı olarak kullanıcı dosyalarının da yer alacağı bir bölüm yaratabilirsiniz. Bu sayede sisteminizde bir sorun meydana gelse bile kullanıcı dosyalarınız zarar görmez. Ayrıca yeni sistem kurulumunda yarattığınız bu alanı kullanıcı dizini olarak gösterip ayarlarınızın ve kişisel dosyalarınızın kurduğunuz yeni sisteme de aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Bölüm Oluşturma

10 – İşlem Özeti

Kurulumdan önceki son adımdır. Burada şimdiye kadar yaptığınız işlemlerin özetini görebilirsiniz.

İşlem Özeti

11 – Kurulum Tamamlandı

Kurulumu başarıyla tamamladınız. İleri’ye tıkladıktan sonra CD’yi çıkarıp bilgisayarınızı baştan başlatabilirsiniz.

Kurulum Tamamlandı

12 – Sistem Yükleyici

Bilgisayarınızı baştan açtığınızda bu sistem yükleyici ekranı ile karşılaşacak ve başka işletim sistemleri kuruluysa hangisinden açacağınıza karar verebileceksiniz.

Sistem Yükleyici

İSO Dosyasını Buradan İndirebilirsiniz.
Tıklayın/İndirin…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir