LAZERLE TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ

Tırnak mantarı, lazerle birkaç saatte yok ediliyor.

Mantar Hastalığı Nedir?

Mantarlar, deride ve tırnakların altında çoğalan ve ancak mikroskop ile görülebilecek küçük organizmalardır. Bu organizmalar bütün çevremizde, özellikle ayakkabı ve terliklerde, havlularda, bahçede, evde, genel kullanıma açık duşlar, jimnastik salonları, yüzme havuzlarının basamakları, otel ve cami halıları gibi ortamlarda bulunurlar. Tüm mantar hastalıkları oldukça bulaşıcıdır ve kolaylıkla yayılabilir. Ayak ve tırnak mantar hastalıkları tedavi edilmediklerinde vücudunuzun diğer bölümlerine yayılabilir, yakınlarınıza bulaşabilir veya vücudunuzda bakterilere bağlı daha ciddi infeksiyonlara neden olabilir.
Ayak ve Tırnak Mantarı Nasıl Bulaşır?

Mantarların üremek için sıcağa ve neme gereksinimi vardır ve sıcak iklimler onlar için mükemmeldir. Havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri, güzellik salonları, yatılı okullar ve camiler gibi ortak kullanım alanları ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar mantarların çoğalması ve bulaşması için çok uygundur. Ayrıca pişikler, ayakkabı vurması, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplara bağlı tahrişler de ayaklarda mantar hastalığı gelişmesi için uygun zemin hazırlar. Ayak mantar hastalığı tedavi edilmediğinde tırnaklara bulaşabilir. Tırnak mantarı genellikle basit bir yaralanma ile başlar. Örneğin, el ve ayak tırnaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabının tırnağı sıkıştırması gibi. Yaralanan tırnağa mantarların yerleşmesi daha kolay olur.

TIRNAK MANTARI

Her 10 kişiden en az 3’ünde görülen tırnak mantarı, özellikle yaz aylarında kadınların kâbusu haline geliyor. Günümüzde lazer teknolojisiyle bu sorundan ebediyen kurtulmak mümkün.

EN çok ayak baş parmak tırnağıyla ona komşu olan tırnaklarda görülen mantar, hijyen ve gerekli bakım şartlarına uyulmadığı takdirde diğer tırnaklara da yayılabiliyor. Gaziosmanpaşa Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, Türkiye’de yeni uygulanan lazer tedavisiyle tırnak mantarlarının birkaç seansta yok olduğunu söylüyor.

TIRNAK ÇEKİLİYORDU

Yıllarca tırnağın çekilmesi, çeşitli solüsyonlarla baskılama, oral ilaçlar ve pedikürle tedavi edilmeye çalışılan tırnak mantarı, kişinin sosyal ortamlardan dışlanmasına neden olabiliyor. Birçok bakım merkezi mantar oluşan tırnaklara bakım uygulama konusuna tereddütle yaklaşırken, ayak estetiğini baltalayan bu sıkıntıya çözümsüz kalan kadınlar, çareyi tırnak çektirmekte veya yaz boyunca kapalı ayakkabı giymekte buluyordu.

TIRNAK MANTARI NEDEN OLUR?

Dr. Şerafettin Saraçoğlu, “Tırnak mantarı, diyabet, hormonal bozukluklar, ayak bakımının dikkatli yapılmaması, yetersiz beslenme, kan dolaşımı bozukluğu ve bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkar. Dünyada görülme sıklığı yüzde 2-3 arasındayken, ülkemizde hijyen ve sağlık koşulları nedeniyle 20 kat fazladır” diyor.

TIRNAK MANTARINDA LAZERLE TEDAVİ

Dr. Saraçoğlu, tırnak mantarında kullanılan krem, eritici bant ve tırnak cilası şeklindeki ürünlerin de başarıya yardımcı olduğunu, ancak bunun için uzun zaman gerektiğini söylüyor. Tırnak mantarı tedavisinde tırnak çekiminin de önemli bir yöntem olduğunu belirten Saraçoğlu’na göre lazer uygulaması, en iyi yöntem. Bu tedavide durumun gerektirdiği seans sayısıyla enfeksiyon yok edilerek mantar tamamen ortadan kaldırılıyor ve tırnak eski görünümüne kavuşuyor. Komşu ülkelerden bu tedavi için gelen hastalar olduğunu belirten Dr. Saraçoğlu, Birçok ülkede yeni uygulanan lazerle tırnak mantarı tedavisinin ülkemiz için de yeni olduğunu söylüyor ve “herhangi bir ağrı ve zahmet gerektirmemesinin yanında mantarı yayılmadan kısa sürede ortadan kaldırması da yöntemi benzersiz kılıyor”diyor.

Ayak ve Tırnaktaki Mantar Hastalıklarının Nasıl Farkına Varabilirim?
Ayak mantar hastalığı, ayak parmakları arasında kaşınan ve acıyan deri ile kendini gösterir. Ayak derisi soyulur ve yüzey açık hale gelir. Mantar bulaşmış kısımlar (ya da ara bölgeler) genellikle beyaz renkli ve sulantılıdır. Ayaklar sıklıkla terli ve kokuludur.

Tırnak mantar hastalıkları, genellikle el ya da ayağın bir ya da iki tırnağında başlar. Daha sonra bütün tırnaklara yayılabilir. Hastalığın erken dönemlerinde normal sağlıklı pembe renk kayboldukça, tırnağın dış köşesi hafif sarılaşır. Hastalık yayıldıkça tırnak sertleşir ve şekil değiştirir. Hastalıklı (mantarlı) doku zayıflar ve kolaylıkla kırılır. Tüm tırnak, dokunulmaya karşı hassastır ve ayakkabı hatta çorap giymek bile acı verir. Tırnak gevşeyebilir ve deriden ayrılabilir, hatta düşebilir. Tırnakları kesmek ve tırnak cilası sürmek işe yaramaz. Hastalığı yenmenin tek yolu tıbbi yardım almaktır.

Ayak ve Tırnak Mantar Hastalığını Nasıl Önleyebilirim?
– El ve ayakları, özellikle de parmak aralarını sürekli temiz ve kuru tutmak için çaba gösterin.
– Sentetik ya da yün çoraplar yerine %100 pamuklu çorap giyin, çoraplarınızı sık sık değiştirin ve yıkayın.
– Ayakkabı, terlik, havlu ve bornozlarınızı kimseyle ortak kullanmayın.
– Ortaklaşa kullanılan duş ve soyunma odalarında çıplak ayakla dolaşmayın, terlik giyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir