İşhtah Kontrolü

İştahı kontrol altına alın.

 

Dr. M.Ender SARAÇ

Merhaba sevgili okuyucular, verdiğimiz sağlıklı zayıflama programını düzenli ve eksiksiz uygulayanlar kendilerini daha hafiflemiş hissetmeye başladı. İlk günlerdeki programa uymamış olsanız bilse üzülmeyin, aradaki açığı kapatırsınız. Unutmayın, hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız, vücudunuzdaki fazlalıklardan ne kadar çabuk kurtulursanız sağlığınız o kadar düzelir, kendinizi de zinde ve güzel hissedersiniz.

İştah azaltan çay

Pek çok kişi diyet yaparken iştahına hakim olamamaktan yakınıyor. Sizlere ilerleyen günlerde iştahı kontrol altına almaya yardımcı çeşitli önerilerde bulunacağım. Bu önerilerden ilki zararı ya da yan etkisi olmayan, yemeklerde iştahı kontrol altına almaya yarayan doğal bir çay tarifi. Bu çayı yemeklerden 5-10 dakika önce bir büyük çay fincanı ya da kupa ya da bir su bardağı miktarında ve ılık sıcağımsı olarak içeceksiniz. İçine şeker koymayacaksınız. Sade olarak içeceksiniz. Aşırı kaynar olmasın. Ama ılığın üzerinde bir sıcaklıkta olsun.
İştah azaltan çay

MALZEMELER: – İri bir tutam mate çayı – İri bir tutam ıhlamur – Yarım yeşil elmanın kabuğu. İlla ki kurutulmuş olması gerekmez. Yaş elmanın kabuğu da olur.

Bu ölçüler 1 bardak su içindir. Tüm malzemeyi suyun içerisinde 2-3 dakika kaynatın. Birkaç dakika demleyin. Aşırı sıcaklığı geçince içmeye başlayın. Bu çayı yemeklerden 5-10 dakika önce yudum yudum için. Birkaç dakika bekledikten sonra da yemeğinizi yiyebilirsiniz.

YEŞİL ERİK DİYETİN DOSTU

Şu an tam da yeşil, kütür can eriğin zamanı. Midesi sYEŞİL ERİK DİYETİN DOSTUağlam olanlara diyette eriği özellikle ara öğünlerde veriyorum. Büyük ölçüde su içeren eriğin şeker oranı düşüktür. Canlandırıcı, susuzluğu giderici özellikleri vardır. Ancak diyetlerde erik yerken yapılan bir hata var. O da bol miktarda tuza banmak. Benim burada verdiğim ve bahsettiğim, sararıp tatlanıp şeker içeriği yükselmiş olan erik değil. Taze kütür kütür mevsimin diri can eriğidir. Eriğin içinde bol miktarda B vitamini vardır. Eriğin bağırsakları yumuşatıcı bir etkisi de bulunur. Bence en önemli etkisi içindeki potasyum ve magnezyum. Egzersiz yapanlara, kas yorgunluğuna ve kramplara karşı içindeki potasyum birebirdir. Erik ne kadar ekşi ise içindeki C vitamini oranı da o kadar yüksektir. Erik aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca içinde az miktarda da olsa A vitamini bulunur. Eriği yerken iyicene çiğnemenizi öneririm.

BELİNİZİ ÖLÇÜN GERÇEKLERDEN KAÇMAYIN

Her gün belinizi sabah aç karnına ve tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra ölçün. Sanıyorum herkesin evinde bir mezura vardır. Artık bu mezuralar bel ölçmek için de kullanılacak. Unutmayın belden giden her santim geleceğe yapacağınız en büyük yatırımlardan biridir. Kadınlar için ideal bel ölçüsü: 80-85 santim civarıdır. Erkekler içinse: 85-90 santim civarıdır. Eğer bel ölçüsü kadınlarda 93-94 santimin, erkeklerde 101-102 santimin üstünde ise tehlike çanları çalmaya başlıyor demektir. Unutmayın, sadece verilen kilo değil, özellikle bel civarının ne kadar inceldiği de çok önemli. Evet artık itibaren her sabah mezura ile bel civarı ölçülecek. Gerçeklerden kaçmak yok!

20 DAKİKADAN AZ SPOR YAPMAK İŞE YARAMIYOR

Bazı kişiler “Ben çok hareketliyim, bütün günü kıpır kıpır ve ev işi yaparak geçiriyorum. Dolayısıyla egzersiz yapmama gerek yok” diyorlar. Oysa 20 dakika düzenli egzersiz yaptıktan sonra vücut depo yağların olduğu bölgedeki yağları yakmaya başlıyor. Dolayısıyla 20 dakika dans, step, aerobik, yürüyüş, yüzme, koşu, kondüsyon bisikleti, yürüyüş bandı veya herhangi bir egzersizi yaptıktan sonra uygulayacağınız ekstra hareketler o zaman daha çok işe yarıyor. Özellikle de ısınmış vücuda yapacağınız sıkılaştırıcı karın hareketleri bedenin çok daha süratli sıkılaşıp güzelleşmesine ciddi bir katkı sağlıyor. Ancak egzersiz yaptıktan sonraki hareketliliğiniz kalori tüketiminize ve yağ yakmanıza yardımcı oluyor.

GÜNÜN MÖNÜSÜ

Sabah yataktan kalktıktan hemen sonra 1 bardak ılık, ballı limonlu su için. Yarım tatlı kaşığı balı, 8-10 damla limon suyunu ılık suya karıştırın.

SABAH: – 4-5 kaşık müsli – 1 küçük kahve kaşığı tarçın – 1 bardak az yağlı keçi sütü – 5-6 adet diri çilek.

ARA: – 3 adet ceviz içi – 3 kuru kayısı.

ÖĞLE: – 1 porsiyon ızgara tavuk göğüs (derisiz) – 1 porsiyon zeytinyağlı semizotu – 2 adet salatalık.

TEK ARA: – 2 ince dilim tam buğday ekmeğinden taze yağsız peynirle yapılan yagsız tost – 1 avuç yeşil erik.

AKŞAM: – 1 kase sebze çorbası – 4-5 kaşık yeşil mercimek – 1 porsiyon zeytinyağlı taze fasülye.

GECE: – 1 avuç kiraz

ZENCEFİLLİ, TAZE NANELİ LİMONATA

Özellikle havalar ısınmaya başladıktan sonra hem serinleten hem de aralarda hafif tatlı bir içecek içmek isteyen hastalarıma verdiğim yararlı ve sağlık açısından olumlu etkileri olan bir tarifim de zencefilli limonatadır. Aynı zamanda bol ve kaliteli bir C vitamini deposudur da. İçine esmer şeker veya bal koyabilirsiniz. Asla buz gibi aşırı soğuk içmeyin. Limon diyetler sırasında mide yakınması olmayan hastalarıma özellikle bol vermeye çalıştığım bir meyvedir.

MALZEMELER: (6 kişilik) – 1 demet taze nane – 5 adet limon  Yarım tatlı kaşığı zencefil – 1 çay bardağı esmer şeker – 1 yemek kaşığı bal

HAZIRLANIŞI: Yıkanan limonların kabukları rendelenir. Taze nane küçük küçük doğranır. İçerisine şeker ve zencefil katıldıktan sonra 5 dakika bu karışım eldiven takılarak elle ovulur. Daha sonra içine limonun suları sıkılarak suyunu isteğinize göre ayarlayabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir