Google Goggles – Google’den Müthiş Yeni Uygulama

Google’den Müthiş Yeni Uygulama – Google Goggles

Goggles
Google, kullanıcıların yeni tanıştığı ve henüz yeterince tanımadığı Goggles teknolojisini anlattı. İşte Google’ın anlatımıyla, kendi resmi basın açıklamasından Goggles…

Google yeni arama çözümlerini kullanıcıları ile buluşturuyor.
Artık kullanıcılar sözcükler yerine görsellerle arama yapabilecek!

Google, web aramalarında devrim yaratacak birçok yeniliğe daha imza atıyor. Google kullanıcıları 7 Aralık itibariyle Android telefonlar üzerinden Google Goggles uygulaması kullanarak kelimeler yerine resimlerle arama yapabilecekler.

Google, bütün vaktini ve enerjisini kullanıcılarının daha etkin arama yapabilmelerini sağlayabilmek amacıyla kullanarak, yeni arama çözümleri sunmaya devam ediyor. Google’ın son olarak sunduğu hizmet Google Goggles.

Google Goggles ile kullanıcılar artık Android telefonlar üzerinden yeni görsel arama uygulamasını kullanarak kelimeler yerine resimlerle arama yapabilecekler. Telefon ile bir obje veya yerin resmi çekilerek Google Goggles’a girildiğinde, Google resmi çekilen objeyi tanıyarak uygun arama sonuçlarını gösterecek.

Nasıl çalışıyor?

Hiç güzel bir yerin fotoğrafını gördüğünüzdeneresi olduğunu merak ettiniz mi? Ya da ziyaret ettiğiniz bir yer hakkında daha fazla bilgi edinmek? Ya da bir kartvizitteki iletişim bilgilerine erişmek? Google yeni uygulaması Google Goggles ile bütün bu bilgilere ve daha fazlasına ulaşmanızı sağlıyor.

Google Goggles, girilen bir resmin parçalarıyla resimleri karşılaştırarak benzer noktaları bulmaya çalışıyor. Benzerlik bulunduğunda, uygun arama sonuçlarını sıralıyor. Goggles şu anda, yerler, ünlü sanat eserleri ve logolar da dahil olmak üzere on milyonlarca objeyi tanıyabiliyor.

Yer tanımlamak için resim çekmenize bile gerek kalmıyor. Google Goggles uygulamasını açtığınız telefonunuzun kamerasını öğrenmek istediğiniz yeri görüntüleyecek şekilde tuttuğunuzda, GPS yoluyla Goggles resmi görerek yeri tanıyor ve yerin adını kameranın yer bulma kısmında gösteriyor. Google kullanıcıları daha sonra yerin adını girerek yer hakkında daha fazla bilgi de edinebiliyor.

Sosyal Ağlarda Arama

Google Goggles Ürün Müdürü Shailesh Nalawadi konuyla ilgili açıklamasında: “Bazen bir resim binlerce kelimeye eşdeğer olabiliyor. Birçok aramada, özellikle cep telefonlarından yapılan aramalarda, resim kullanmak metin kullanmaktan hem daha kolay hem daha etkili olabiliyor. Bilgisayar görüntüleme teknolojisi daha gelişme aşamasında, ama Goggles bu alandaki potansiyeli gösteriyor. Tanıma becerilerimizi geliştirmek için durmaksızın çalışıyoruz. Görsel aramanın parmak basmak kadar doğal hale geleceği günleri düşünebiliriz.” şeklinde konuştu.

Google Goggles, Android Market’ten ücretsiz olarak indirilebiliyor. Uygulama, dünya genelinde İngilizce olarak kullanılabiliyor.

Google Goggles’a ek olarak diğer bir yenilik de, Google.com’da “Son arama sonuçları”. ‘Son Arama Sonuçları’ uygulaması da İngilizce olarak hizmet veriyor. Böylelikle web aramalarında gerçek zamanlı sonuçlara ulaşmak mümkün oluyor. Son arama sonuçları uygulaması ile, bir aramayı bitirdikten sonra Twitter, Friendfeed gibi popüler sosyal ağlarda veya bloglarda içerikle ilgili saniyeler önce bile olsa yeni girdiler olduğunda arama sonuçlarınız güncelleniyor. Bütün güncellemeler aramanıza en uygun ve en yeni sonuçları gösterecek şekilde gerçekleşiyor.

chip tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir